Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

İnfertilite

LAPOROSKOPİ

Laparoskopi cerrahi bir işlem olup doktorun rahminizi, yumurtalıklarınızı ve tüplerinizi inceleyerek kısırlığa yol açabilecekmiyom, yapışıklık, endometriozis ve tüplerin açık olup olmadığını anlamasına yarayacak bir yöntemdir. Merkezimiz Laparoskopik Cerrahi sırasında herhangi bir kısırlık sebebi tespit ederse aynı anda tedavisi için gerekli aşamaları süratle uygulayabilmektedir.  Eğer tedavi edilemeyecek kadar ciddi bir durum ile karşı karşıyaysak çiftleri oyalamadan tüp bebek kararı almalı ve en kısa programla sonuca ulaşmak gerekmektedir.

LAPAROSKOPİ

Laparoskopi göbek deliğinden girilen bir kamera yardımı ile karın boşluğunda yer alan organlara yönelik bir cerrahi tekniktir. İnfertilite açısından laparoskopinin tanı koyucu özelliği de çok önemlidir. Özellikle halk arasında "rahim filmi" olarak da adlandırılan histerosalpingografide (HSG) tüplerde tıkanıklık tespit edildiğinde, hastada geçirilmiş açık ameliyat öyküsü varsa, endometriozis gibi yapışıklıklara neden olan bir hastalık mevcut ise tüplerin fonksiyonlarının değerlendirilmesi için laparoskopi ile değerlendirilmesi gerekebilir.  Tanı koyucu amaçla yapılan laparoskopinin (diagnostik laparoskopi) yanı sıra, bu cerrahi teknik miyomların çıkarılması, çikolata kistleri başta olmak üzere yumurtalık kistlerinin tedavisi, yapışıklıkların açılması, anatomik bozuklukları olan tüplerin çıkarılması gibi birçok durumda da kullanılabilmektedir. 

Laparoskopik miyom cerrahisi

Miyomlar rahmi oluşturan düz kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Kanser gibi hayatı tehdit eden sonuçlara yol açmamalarına rağmen, yerleşim yerleri ve büyüklüklerine bağlı olarak hastalar hekime kanama bozukluğu, kasık ağrısı, düşük ve bazen de kısırlık ile başvurabilmektedirler. Miyomların önemli bir kısmı laparoskopi cerrahi tekniği ile çıkarılabilir. Ancak bazen miyomun yerleşimi ve çok sayıda olması nedeni ile açık cerrahi de uygulanması gerekebilir.  Her tespit edilen miyomun cerrahi olarak çıkarılması gerekmezken, özellikle 6 cm'den daha büyük ve yakın zamanda hızlı büyüme göstermiş olan myomların alınmaları önerilmektedir. Düzensiz vajinal kanama, kasık ağrısı, tekrarlayan gebelik kayıpları gibi şikayetlere neden olan miyomların ise uygun cerrahi teknik ile çıkarılmaları gerekecektir.  Miyomlar genellikle kısırlık nedeni olarak kabul edilmezler. Ancak infertilite (kısırlık) varlığında nedene yönelik yapılan araştırmalarda kısırlığı açıklayacak hiçbir neden bulunmamış ise miyomların alınmaları gerekebilir. Özellikle hamileliğin yerleştiği rahim iç zarına (endometrium) baskı yapan, giren bir miyom mevcutsa, miyomum boyutuna bakılmaksızın çıkarılması önerilmektedir.  Laparoskopik olarak çıkarılması uygun olan miyomların boyutunun 8 cm'den küçük olması, eğer 3 cm'den büyük ise toplam miyom sayısının üç veya daha az olması ve rahim kas tabakasına derin olarak gömülü olmamaları gerekmektedir. Laparoskopik olarak myomlar alındıktan sonra çiftin hamile kalması için en az üç ay, bazen de altı ay beklenmesi gerekebilir. Laparoskopik myom ameliyatlarının en önemli avantajı açık cerrahilere göre yapışıklık oluşma olasılığı daha az olmasıdır. Ancak bu cerrahi teknik daha fazla tecrübe gerektirir ve operasyon süresi daha uzundur. Hastalar genellikle hastanede bir gün kalırlar ve ertesi gün taburcu olabilirler. 

Laparoskopik endometriozis cerrahisi

Laparoskopi tekniğinin jinekolojide en sık kullanıldığı hastalıklardan biri endometriozistir. Endometriozis hastalığı rahim içini döşeyen (endometrium) hücrelerin rahim dışında, en sık olarak periton adı verilen karın zarı, tüpler ve yumurtalıklarda yerleşmesidir. Hastalık ilerleyen dönemde rahim, tüpler, yumurtalıklar ve bağırsaklar arasında yapışıklıklara neden olarak ağrı ve kısırlık şikayetlerine yol açar.  Endometriozis hastalığının yumurtalıkları tutması sonucu sıklıkla "çikolata kisti" adı verilen endometrioma kistleri gelişir. Endometrioma kistlerinin laparoskopik olarak çıkarılması ile infertil (kısır) çiftlerdeki gebelik şansı kendiliğinden artmaktadır. Ancak laparoskopi uygulanırken cerrahinin yumurtalama kapasitesine zarar vermeyecek şekilde uygulanması çok önemlidir. Laparoskopik endometrioma cerrahisi sırasında kist kapsülünün soyulurken normal yumurtalık dokusunun zarar görmemesi ve yumurtalık kapasitesinde azalma yaşanması olasılığı da vardır. Diğer yandan endometrioma kistinin ilerleyen zaman içinde kendisinin de yumurtalama kapasitesini azaltıcı etkisi vardır. Bu nedenle endometrioma varlığında cerrahi kararı çok iyi değerlendirme yapıldıktan sonra verilmelidir.  Eğer hastanın şikayeti ağrı ise, cerrahi ilk tercih olarak düşünülebilirken, infertilite (kısırlık) varlığında cerrahi için daha temkinli davranmak, mümkün olduğunca cerrahi yapmadan tedavi şansını zorlamak doğru olacaktır. Ancak bilinmelidir ki; laparoskopik endometriozis cerrahisini takiben infertil çiftlerin yaklaşık % 50'sinde altı ay içinde kendiliğinden gebelik oluşabilmektedir.

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00