Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

İnfertilite

AŞILAMA TEDAVİSİ

Aşılama Tedavisi (İntrauterin İnseminasyon)

Aşılama tedavisi, kadında dışarıdan verilen ilaçlar yardımı ile yumurtlama sağlandıktan sonra, hızlı hareketli spermlerin rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine bırakılmasıdır. Dolayısıyla bu tedavi yönteminde kaliteli sperm ve seçilmiş yumurta sağlanarak döllenmenin oluşması kendi haline bırakılmaktadır.  Bu tedavide menideki spermler, özel bir yöntemle yıkanarak en hızlı hareketli ve dölleme kapasitesi en yüksek olanlar ayrılmaktadır. Ardından özel şartlarda korunan spermler, rahim ağzından ilerletilen özel kateterler kullanılarak rahime iletilmektedir. 

Aşılama tedavisinin ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır? 

Aşılama tedavisinin en önemli iki avantajı şunlardır. Birincisi menideki en kaliteli spermlerin seçilmesidir. İkincisi spermlerin rahim ağzı ve vajinadaki asidik ortamdan zarar görmeden direk olarak rahime verilerek yumurtaya daha kolay ulaşmasının sağlanmasıdır.  Aşılama tedavisinin tek dezavantajı ise döllenmenin sperm ile yumurtanın birbirlerini bularak, kendiliğinden oluşmasının beklenmesidir. Tüp bebek tedavisinde, rahim ağzından laboratuarda elde edilen embriyolar verilmekte iken, aşılama tedavisinde sadece spermler verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde gebeliğin elde edilmesi sadece verilen embriyoların rahime tutunmasına bağlı iken, aşılama tedavisinde gebeliğin oluşması için spermler önce tüplerden geçerek yumurtayla buluşmalıdır, ardından döllenen yumurta embriyo oluşturarak yeniden tüplerden geri dönerek rahime tutunmalıdır. Dolayısı ile aşılama tedavisinde başarı için hasta seçimi çok önemlidir. 

Aşılama tedavisinin başarı oranları nelerdir? 

Aşılama tedavisinin başarı oranı, hasta seçimi doğru yapıldığında yaklaşık %20'dir. Özellikle hafif erkek faktöründe, nedeni ortaya konulamayan infertilite saptanan çiftlerde ve polikistik over sendromu gibi yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda bu yöntem öncelikle tercih edilmektedir.  Aşılama tedavisi tüm dünyada kabul görmüş olan bir üremeye yardımcı tedavi yöntemi olmakla birlikte, aşılama tedavisi en fazla dört kez denenmelidir. Dörtten fazla sayıda uygulanan aşılama tedavisinde gebelik oranının artmadığı çalışmalar ile gösterilmiştir. 

Aşılama tedavisinin aşamaları nelerdir? 

Aşılama tedavisine başlamadan önce hastanın adet gördüğü günlerde (ideal olan adetin üçüncü günü) yumurtalıklar ve rahim içi zarı(endometrium) jinekolojik muayene ve ultrasonografi iledeğerlendirilmelidir. Eğer yumurtalık kisti yoksa, ve rahim içi zarı düzenli ve ince ise tedaviye başlamak için hasta uygun demektir. Aşılama tedavisinde amaç, uygulanacak ilaçlar ile yumurtalıklardan bir ya da iki adet yumurtanın sağlıklı olarak gelişmesinin sağlanmasıdır.  İlk aşama - Yumurta Geliştirilmesi (ovulasyon induksiyonu):  Yumurta büyüten ve geliştiren ilaçlar, adetin ikinci günü başlanmakta ve yaklaşık olarak 9-10 gün boyunca uygulanmaktadır. Bu ilaçlar göbek etrafından, insulin iğnesi büyüklüğündeki özel enjektörler ile hasta tarafından yapılır. Ağrıya neden olmayan bu enjeksiyonları hastalar kendileri uygulayabilmektedirler.

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00