Tel : +90 (216) 397 59 00 Evlerinizi sıcacık bir yuvaya dönüştürüyoruz...

Haberlerimiz

Tüp Bebek Tedavileri İle Tekrarlayan Düşükler Önlenebiliyor

Düşüklerin en önemli nedeni kromozom bozukluğu

Tekrarlayan düşüklerin %40’ının nedeni belirlenebilmektedir. Bu sorunu yaşayan çiftlerin neredeyse %10-15’inde altta yatan neden kromozom bozukluğudur. Eğer bebekteki kromozomal bir sorun düşüğe yol açıyorsa, genetik açıdan sağlam embriyo seçilerek anne rahmine yerleştirilebilir. Düşüğe neden olan diğer faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kadının rahmindeki şekil bozukluğu
  • Rahimde yer kaplayan miyomlar ve yapışıklıklar
  • Anne karnındaki bebeğin beslenmesini engelleyen damar yatağındaki pıhtılaşma

Sigara, diyabet ve tiroid bozukluğu düşüğe neden oluyor

Sağlıksız yaşam koşulları ve alışkanlıkları da kadınların üreme sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara, tiroid bozukluğu, kontrolsüz diyabet ve bazı gazlara maruz kalınması düşüğe neden olabilir. Ayrıca bazı kadınların bağışıklık sistemindeki “naturel killer” denilen hücrelerin fazla çalışarak, tutunma dönemindeki bebeği kabul etmemesi de düşüğe neden olabilir. Anne ve babadaki HLA adlı doku tipi birbirine yakınsa, tekrarlayan düşük vakalarının görülmesi sıklaşmaktadır.

Anne-babanın normal kromozomları aldatıcı olabilir

Düşüklerin %60 gibi yüksek bir oranda ortaya çıkış sebepleri bilinmese de nedenini araştırmaya yönelik tetkikler yapılabilmektedir. Öncelikle kaybedilen bebekten alınan dokular genetik incelemeye tabi tutulabilir. Eğer kaybedilen bebekte kromozom bozukluğu varsa genetik testi sonucunda tespit edilir. Bazı anne-babaların kromozomları normal olsa da bir araya geldiğinde bebekte kromozomal anomali oluşturabilir. Eğer bebekte kromozom bozukluğu görülmüşse, çiftin çocuk sahibi olabilmesi için tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

ONLİNE RANDEVU

Randevu almanın en kolay yolu

SİZ DE ARAYIN ! 0216 397 59 00